Istanbul Toplantısı 9 Nisan 2005

 

"Ev Şarapçılığından Çiftlik Şarapçılığına: Bir Gelişme Modeli" konulu panelden bir görüntü. (soldan sağa) Yrd.Doç.Dr. Elman BAHAR(T.Ü.Tekirdağ Ziraat Fak.), Cem ÇETİNTAŞ(Melen Şarapçılık), Moderatör Hakan DOĞU, Jean-Luc COLIN (Enolog). Alt sırada ise etiket ve şarap yarışmasına katılan üyelerimizin şişelerini görüyorsunuz. Umarım önümüzdeki yıl bu şişeler panelislerin oturduğu masayı çepeçevre kuşatır.

Şarap Fuarından içeri girdiğimde saatler 12.05 i gösteriyordu ve toplantıya katılacağını beyan eden arkadaşlar birer ikişer gelmeye başlamışlardı. Kapıda görevli İlhan ÖZTÜRK ve Ferhan SELÇUK gelen arkadaşların yaka kartlarını vererek Keyif Dünyası'nın sponsorluğunda ücret ödemeden içeriye girmelerini sağladılar. İçeri giren herkes gibi üyelerimizde içeri girmeleri ile kendilerini çeşitli firmaların tadım stantlarının başlarına atıvermeleri bir oldu. Ondan bir yudum bundan bir yudum derken hafif hafif şarap kendini hissettirmeye başladığından  Panel saati geldiğinde kendilerini şarap stantlarından koparamayanlar ellerinde kadehlerle kendilerine ayrılan sandalyelere oturmaya başladılar. Erhan YÜRÜT'le göz göze gelince


Yrd.Doç.Dr.Elman BAHAR
T.Ü.Tekirdağ Ziraat Fak.


İlhan ÖZTÜRK,
panelistlere soru soruyor.

hemen elime hediye paketini tutuşturuverdi. Şimdi O paketten çıkan şarabı yudumlayarak bunları yazıyorum. Şarap neydi? derseniz; tabii ki ev şarabı. 2004 Isparta üzümlerinden yapılmış gencecik bir şarap ama dost elinden olunca yıllanmış bir şaraptan farkı yok. Teşekkür ederim Erhan Hocam...Neyse dönelim biz yine panelimize. Konuşmalardan edindiğim bilgiler doğrultusunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bazı düşüncelerim tamamıyla değişti... Şimdi artık işin bağ yönüne de kayma eğilimindeyim. Ama bunu ne derece gerçekleştirebilirim orası şüpheli. Ancak şarap ve bağ bir bütün. Siz sevgili şarap dostlarıma da diyeceğim odur ki bağla uğraşmayı hiç düşünmeyebilirsiniz; ben üzümü bulup evimde şarabımı yaparım mis gibi de içerim diyebilirsiniz. Tamam çok güzel. Ben de sizin gibi düşünüyordum. Bağ işi bana himalayalar kadar uzaktı. Açıkçası halen de öyle ama şarapla haşır neşir olan biri olarak bir an gelecek kendinizi eksik bir uğraş içinde hissedeceksiniz. İşte o zaman  hem panel ve hem de yemekte konuşmacı olan Elman BAHAR Hocamdan dinlediklerimi siz çook arayacaksınız. Diğer panelistlerde Ev Şarabı ile uğraşan bizlere yol gösterici bir deniz feneri gibiydiler. Gerek Cem ÇETİNTAŞ gerek ise Jean-Luc COLIN bizlerin gittiğimiz yolu aydınlatıcı konuşmalar yapıp hem bilgilendirdiler hem de yüreklendirdiler. Gurup olarak gayet iyi yoldayız arkadaşlar. Gerek yaptığımız şarapların kalitesi gerekse toplantılar yolu ile bilgi paylaşımı ile. Ev Şarapçılığı ile uğraşan bizlerin en önemli konusu şarap yapacak üzüm bulmak. Ama kaliteli üzüm bulmak. Öyle değil mi? Hep üzümlerimizin kalitesinin düşüklüğünden bahsederiz. Peki biz bağ yapmaya kalksak nelerle karşılaşacağız ve işin neresinden başlamak gerekir? Veya bunları bilmek bir ev şarapçısına ne kazandırır?
Paneldeki konuşmalar ve yerinde uygulamalarla - ki bu fırsat yakında karşınıza çıkabilir - bu soruları daha iyi yanıtlayabiliriz. Tabi ki panele katılıp konuşmaları dinlediysek. Umarım bu açığı başka bir zaman kapatabilirsiniz.
Soru ve yanıtlardan sonra konuşmacılarımızı alkışlayıp tekrar fuar alanına ve stantların başına döndük.


Cem ÇETİNTAŞ
Melen ŞarapçılıkHakan DOĞU
Moderatör-Evde Şarap


Jean-Luc COLIN
Enolog

Fuar alanındaki anons sisteminin etkin olmamasının sıkıntısını ilk kez panelin başlangıç anonsunda çekmiştik bir kez de ödül töreni için toplanma esnasında çektik. Keşke ödül töreni panelin bitiminde yapılsaydı. Fuarın dört bir yanına dağıldıktan sonra şarap tadım stantlarının başından kendini kurtaranlarımız  toplantımızın ikinci aşaması olan 2. Amatör Etiket ve 1. Amatör Şarap Yarışması ödül töreni için Keyif Dünyası standının önünde toplandı.


Etiket 1ncilik


Etiket 2ncilik


Etiket 3ncülük

Oylaması internet üzerinden yapılan 2. Amatör Etiket Yarışmasında 1nci ve 3ncü olan Tayfun VAROL ile 2nci olan Zeliha EREZ törene katılmadığı için ödülleri daha sonra verilmek üzere Keyif Dünyası'nda kaldı. Bundan sonra 1. Amatör Şarap Yarışması ödül törenine geçildi. Bu aşamada daha önce Melek KOÇKAR, tadımı yapan jüri sözcüsü olarak tadım konusunda bilgiler vererek ödül alan şaraplar hakkında açıklamalarda bulundu. Yarışma sonucunda Evde Şarap Gurubu üyesi Tuncer SAKA  2004 ürünü Alasaka Cabernet Sauvignon + Merlot kupajı ve yine 2004 ürünü Sakalara Cabernet Sauvignon ile ilk iki sıradaki ödülleri almıştı. Kendisini alkışlarla tebrik ederken aramızda göremedik. Yerine ödülü alması için Bambi GÜRS hanımı göndermişti. Fotografta gördüğünüz hanımefendiden aldığımız bilgilere göre kendisini bağcılığı ve şaraba vakfetmiş Tuncer arkadaşımız İzmir Alaçatı'dan dışarı pek çıkmıyormuş. Şarabını tatmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki fuar da tadına baktığım pek çok ticari şarap eline su dökemezdi. Yakın zamanda raflarda şaraplarını görürsek hiç şaşmamak gerek. Arzu edilmesine rağmen üçüncülüğe layık bir ürün bulunamamıştı.

Ödül töreni bittiğinde Melen Şarapçılığın ikramı kırmızı ve beyaz çeşitlerini yudumlayarak Keyif Dünyası standı önündeki sohbeti koyulaştırdık. Zaten Keyif Dünyası standı Evde Şarap Grubu'nun standı gibiydi. Her daim önünde guruptan dostları sohbet ederken görmek mümkündü. Elimizde ağırlık yapan eşyalarımızı evimizin portmantosuna bırakır gibi standın bir köşesine bırakıveriyorduk. Teşekkürler Keyif Dünyası...Teşekkürler Tunca TOKER.


Melek KOÇKAR
Ödül Alan
şarapların tadımı hakkında açıklama yapıyor.


Bambi GÜRS, Tunca TOKER'den ödülleri
alıyor.


 

Yudum yudum içilen şaraplar bir araya geldiğinde şişe olarak tanımlanmaya başladığında ayaklar oturacak bir yer aramaya başlıyor. Neyse ki pek çok firma bunu düşünmüş ve oturma gurupları oluşturmuşlar. Günlerden cumartesi olması sebebiyle artan kalabalık insana kuytu bir yer arattırıyor ama bulmak mümkün değil... bir de beleş mal bulmuş mağribi misali bankoların başına üşüşenlerden kendinize yer açıp merak ettiğiniz şarabı tatma savaşımı verince yorgunluk yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Son olarak akşam yemekte yedek olsun diye bir şişe Tirilye Kırmızı almak ve tadı hala damağımda olan 2003 Boğazkere'den tatmak için Baküs Şarapçılığın standına uğradım. Bu arada bir haber; Baküs 2003 Boğazkere bu ay sonunda satışa çıkıyormuş. Aman kaçırmayın... Az bir miktar olduğundan çabuk tükenecektir. Aklıma gelmişken merak ettiğim bir başka şarapta Corvus'un ürünleri... Reşit Hocam nerede kaldı bu şaraplar... Mayıs da sana gelince tadacağız herhalde... Bu Mayıs haberi de aslında Hakan Doğu'ya aittir. Fuarda bir sohbet sırasında ondan duydum... ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Siz şimdiden hazır olun dostlar. Bozcaada'ya çıkartma her an olabilir... alesta olmakta yarar var...mayıs olmaz haziran olur ama bir Bozcaada çıkartması olacağı kesin.

Fuardaki popülasyonun yaşı hayli çeşitlilik gösteriyordu ama sol alt köşede gördüğünüz Hasan KİYCİ  popülasyonun yaş sınırını hayli aşağı indirmişti demek mümkün. Gözlerinin haline bakılacak olursa hayli tadım yapmış. Helal olsun sana Hasan. Büyüyünce enolog olamazsa degüstatör olacağı kesin. Bana kalırsa grubumuza junior evde şarapçılar bölümü açmanın zamanıdır.


en genç şarapçı
Hasan KİYCİ

Yorgunluk kendini iyice hissettirdiğinde akşam yemeğin yapılacağı Sed Hotel'e doğru gitme vaktini geldiği anlaşıldı. Yemekte Elman Hoca bize "Ev Şarapçılarına Bağ Oluşturma Modeli" konulu bir sunum yaptı.(sağda) Sunumdan aldığım dersler; tahmin ettiğimiz gibi bağcılık başka bir tarıma benzemiyor. 11 ay uğraşacaksanız veya uğraşacak birini tutacaksanız bir bağ oluşturmaya başlamalısınız. Yoksa hiç başlamayın daha iyi. En ideali yaşam alanınız veya yaşam alanınıza yakın bir yerde bağ kurmalısınız. Hobi olur diyorsanız küçük bir bağ ile başlayın ama ticari olarak düşünecekseniz küçük bir bağ hiç de ekonomik olmuyor. Bağ kurmak istediğiniz bölgeye göre toprağın eğim yönü de önemli.


Yrd.Doç.Dr.Elman BAHAR

Şimdi bağcılık hakkında hocamın anlattıklarını kulaktan dolma burada sıralayıp hem yanlış bir şeyler yazmak istemiyorum hem de konu ile ilgili olmayan arkadaşlara fazladan okuyacak satır doldurmamak için ben size Elman BAHAR hocanın telefonuna nasıl ulaşabileceğinizi yazayım buraya. Evde Şarap Grubu üyelerine telefonunu verdi sayın hocam. Mesajlar bölümünden bulabilirsiniz veya bulamazsanız moderatöre sorarsınız. Üye değilseniz buraya tıklayıp üye olabilirsiniz. Ama sakın ola ki telefonu açıp üniversitede 1,5 iki yılda öğrettiği bilgileri almaya kalkmayın. Küçük sorular hariç randevu alıp yüz yüze görüşün. Teşekkürler Sevgili Elman BAHAR hocam. Gerek Panel gerekse yemekte verdiğiniz değerli bilgiler için. Ayağınıza ve ağzınıza sağlık.

Unutmadan; Akın CANDAN 2004 Şirazını getirmişti. Tadına baktım...güzel olmuş hocam dedim...kendisi yok yok iyi olmamış dedi ama ticari şirazlardan daha çok hoşuma gitti. Ellerine sağlık.

Diğer sunum Hakan DOĞU tarafından yapıldı. Konusu: Mantarlar. Teşekkürler sevgili DOĞU. pek çok bilmediğim şeyi bir çırpıda öğrenmiş oldum. Sunumdan anekdot olarak siz Evde Şarapçılara bir iki püf noktası; Şişelemenizi mantarlarınızı dezenfekte edip kurulayıp sonra yapın ve şişeleri mantarlar tamamen kuruması için şişeleri 1 hafta dik tutup sonra yatık saklayın.

Başka? başka yok gelip dinleseydiniz. Yok öyle yağma...Her şeyi burada yazayım da yerinizden kalkmadan her şeyi öğrenin...Zaten listeye adlarını yazdırıp sonra çeşitli nedenlerle gelmeyenler var ya...neyse.... Hele mazeret belirtmeden gelmeyenlere çok kızdım. Onlar cezalılar. Cezaları: Bana 3 şişe şarap verecekler... Kendi yaptıkları şarap olacak...şarapları yoksa yapacaklar...ben beklerim... Kimdir onlar derseniz onlar kendilerini bilirler... Kendilerini unutturmaya da kalkmasınlar ben notumu aldım... Benim kızmam sabun köpüğü gibidir biraz sonra sönüp gider ama ne derler bilirsiniz...sözler uçar notlar kalır. Valla bu iş çok hoşuma gitti...bu kural olsa iyi olur...listeye adını yazdırıp katılmayanlar moderatöre 3 şişe şarap verecek...oh ne güzel...

Peki 10 Nisan Pazar günü yapacağımız piknik ne oldu derseniz...Güme gitti. Yemekte 51 kişi vardı. (aklımda 53 kalmış unutup yazmadığım iki kişi mi var yoksa) Arkadaşlar yanınızda başkalarını da getirebilirsiniz deyip kaç kişi gelecek dediğimizde topu topu 20 kişi çıktı...İsterseniz yapmayalım dediğimizde çıt çıkmadı...bizde iptal ettik...başta Hakan DOĞU katılamayacağını söyledi...Üstelik piknik alanının tarifini en iyi Hakan DOĞU yapmıştı. Şimdi Bursa toplantısını düşünüyorum da...yağmur çamur demeden gidilen bir etkinlik ertesi gün güzel bir gezi ile noktalanmıştı. Sanırım arkadaşları gerek fuar gerekse bahar yorgunluğu böyle yaptı...

Yorgunluk olsa gerek, çünkü dikkat edersiniz yemek fotografları da yok gibi.. Sunumlar bittikten hemen sonra bir zengin kalkışı oldu ki sormayın...gelişler pey der pey olduğu için son gelenler yarım saat oturmuştu ki erken gelenler piknik de sonuca bağlandığından birbiri ardına kalkmaya başladılar. Sona kalan altı kişiyi de Erhan YÜRÜT'ün makinesi ile şefe çektirdik...

Yemeğe katılıp keyifli bir akşam yaşatan aşağıda isimleri yazılı şarap dostlarıma teşekkürlerimi sunarım.

Elman BAHAR, Füsun ve Erhan YÜRÜT, Ayşe ve Erdal DARCAN, Bahar YAKA, Özden YAKA, Özay YAKA, Zsuzsanna YAKA, Nurten ve Memet KARABULUT, Nihal BAŞIBÜYÜK, Su ESMEN, Melek KOÇKAR, Şebnem ve Suat SÖYLER, Lale ve Ergun KARATAŞ, Hakan DOĞU, Akın BARAN, Meltem ve Tanyurt AYHAN, Ebru TÜREDİ, Hicran ve Sacit ÖZER, İlhan ÖZTÜRK , Ayşe ve Cem SORUŞBAY, Nurten CANBEYOĞLU, Selda SEÇKİNLER, Can SAYINER, Sema ve Akın CANDAN, Necmiye ve Refik MELİKOĞLU, Murat AKIN, Berna ve Sarp AKAL, Serpil ve Tayfun CANSEVER, Bülent AKGEZER, Aslı YÜREK, Suphi YÜREK, Elif DUMANOĞLU, Ayşegül GEZDUR TEKİNEL, Gülay ve Ali  KIŞLAK, Memiş ERSOY, Ferudun CANGURUS, Oğul AKKİRİŞ ve Nalan DİRİK

Toplantıya verdiği emek için Melek KOÇKAR'a, emek ve destek için Hakan DOĞU'ya özel olarak teşekkür ederim.

Ayrıca yemekteki şarap sponsorumuz Sevilen Şarapları'na teşekkür ederim.

Sürç-ü lisan ettimse af ola...
Bir sonraki toplantıda görüşmek üzere...

Memet KARABULUT

Diğer Toplantı ve Gezilerin yer aldığı listeyi görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Toplantı Ardından Gelenler

İstanbul toplantısındaki organizasyonları ve misafirperverlikleri adına Sayın Memet KARABULUT ve Sayın Melek KOÇKAR'a teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla,

Hakan DOĞU
-------------------------
Sevgili Dostlar,

Cumartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz İstanbul Grubu Yemeği çok güzeldi. Yemekler ve şaraplar harikaydı. Memet Bey'e tüm bu organizasyon için çok teşekkür ederim. Nice organizasyonlarda buluşmak dileğiyle.

Bahar YAKA

--------------------------

Böyle zevkli bir hafta sonu geçirmiş olmaktan dolayı hissettiğim
mutluluğu anlatamam. Gruba üye olmamız ile grup üyelerini tanıma
şansına kavuşabilmemiz arasındaki süre tesadüfen çok kısa oldu ve bu
nedenle daha da mutluyuz. Her şey, herkes, tüm sevgili evde şarap
grubu çok hoş, çok keyifliydi. Bu güzel organizasyonda emekleri geçen,
çabaları bulunan tüm değerli grup üyelerimiz ile sayın Memet
KARABULUT, sayın Melek KOÇKAR ve sayın Hakan Doğu'ya ayrıca Panel
konuşmacıları; sayın Elman BAHAR, sayın Cem ÇETINTAŞ ve sayın Jean-Luc
COLIN'e saygılarımızı sunar, teşekkür ederiz.
Memet bey'in www.dekomostra.com sitesine hemen eklediği "9 Nisan
Istanbul toplantısı" sayfasını da bir solukta, heyecanla okudum,
ellerinize sağlık Memet bey.
Her ne kadar amatör etiket ve amatör şarap yarışmaları ödül törenini
kaçırmış olsak da Keyif Dünyası standı bizim için de en keyifli
standlardan biri idi.
Evet, sanırım itiraf etmemiz gerekir ki; akşam toplantıdan zengin
kalkışı ile kalkmamızda fuar boyunca standlarda epeyce hoş vakit
geçirmiş olmamız pay sahibi oldu.
Çıkan dumandan yakınlarda ateş olduğu kanısına kapıldığımızı ve
Bozcaada çıkarmasına da şimdiden kuşanmaya başladığımızı belirtmek
isteriz.
"Arkadaşlar yanınızda başkalarını da getirebilirsiniz" sözünüz hala
kulaklarımda Memet bey. Fakat bırakın yanımızda başkalarını getirmeyi
biz de pazar günü düzenlenmesi olası pikniğe katılma planımızı iptal
etmek zorunda kalmıştık zaten. Bunun acısını ilk pikniğimizde şiddetle
çıkarırız.
Tüm grup üyelerine tekrar selamlar, sevgiler gönderirken Sevilen
Şarapları'nı da ihmal etmiyor ve bir başka buluşmada tekrar görüşmeyi
diliyoruz.

En sevdiğiniz şarap tadında kalın.
Sağlıcakla kalın.

Saygılarımızla.
Nalan Dirik
Oğul Akkiriş

 

Ana Menü / Fotograf  / Galeriler / Makaleler / Şarap / Geziler 
                             DekomostRa

                      memet@dogusfm.com.tr